Fiyatı ucuz proteinli beslinler?

bende merak ediyorum. Benim araştırmalarıma göre kuru fasulye,lor,nohut en ucuzları.Tavuk göğsü nün kilosu en son 10tl di. Ton balığı,kavurma,dana eti yiyeyim desen en az 500 tl
 
uploadfromtaptalk1437312509067.png
uploadfromtaptalk1437312531802.png
 
tavuk göğsü kilosu 9.75 hadi 10 diyelim, 100 gr 1 tl ye, lor peynirininde 100 gr 0.65 kuruş a denk geliyordu bimden bakmıştım.. 15 li yumurta 4.75 tl şu anda, yani 30 kruş ediyor heralde tanesi yanlış hesaplamadıysam..
 
tavuğu göğüs olarak alırsan pahalıya geliyor. şok da tavuk indirimi var bütün tavuk kilosu 4,25. 1,6kg lik tavuktan yarım kg göğüs çıkar. böylece kilosu 4 tl ye gelir. normalde kilosu 10 tl.
 
1.6 Kg bütün tavuktan net 1 kg yenebilecek derecede et çıkar. Öte yandan Göğüs alıp kızartmak yerine bütün tavuk alıp suda haşlamak daha mantıklı. 0 yağ + saf protein almış oluyorsun ancak maliyet artıyor. Deriyi ve kemik kısımlarını sıyırdığında yenebilecek gibi ortalama 800 gram-1 kg arası et kalıyor ancak maliyet 4 liraya düşmüyor, 7-8 lira civarına çıkıyor arkadaş onu atlamış sanırım.
Dün hocam bana haftada 2 gün 250-300 gram civarı kırmızı et çak en azından dedi, ağzım açık kaldı. Tabi uzun kayıtta 420 lira parayı 400 lira olarak almayan sözüm ona ''ESNAFTAN'' beklenecek bir hareket bu. Adamın etin kilo fiyatıyla alakası yok sanırım.

Öte yandan haftada 2 gün ton balığı yenebilir. 160x2'li konserve Bim-A101 ve Şok'ta 5.25 ayda maliyeti 21 lira bişey değil aslında.
Bol bol yumurta ve lor yenebilir. En ucuz protein kaynağı onlar.
 
Nasil?

Tanrı Türk'ü korusun.

bak şimdi bütün tavuğu alıyorsun . göğüs yiyeceksen göğüsleri hemen tavuktan çıkarıyorsun. annene söyle yapması çok kolay 2 dakikada yapar sana. geriye butlar ve kanat kalıyor onuda fırında pişirirsin yada haşlarsın. 1.6 kg tavuktan 500 gram göğüs eti çıkar. kilo fiyatı 4,25 1.6 kg tavuk 6,8 tl yapar. 500 gram göğüs elde edersen göğüsün kilosu 2,5 gibi bir şey yapar. normalde 1kg ayıklanmış göğüs eti 10 tl.
 
Burda bi fabrika var süt ürünleri falan üretiliyor yapılıyor, adını unuttum gerçi ama lor peynirinin kilosu 2 tl ye veriyorlar bize tanış diye, bimdeki lor pahalı 6.50 tl, pazarda 4-5 tl yani buralarda böyle.. bu kilosu 2 tl ye lor bulmamız çok iyi oldu ya artık kış gelince sabah akşam lor yiyicem heralde :D
 
Tavuk göğüsü,yumurta,ton balığı,lor peyniri bunlar ortalama bir öğrencinin yiyebileceğin bütçedeki protein kaynaklarıdır
 
Back
Yukarı